Parametry i funkcje sokowirówek

Sokowirówki to najpopularniejsze urządzenia do wyciskania soków. Obok nich można znaleźć wyciskarki do owoców oraz wyciskarki do cytrusów.

Największym zainteresowaniem cieszą się proste w obsłudze, niedrogie sokowirówki, których działanie opiera się przede wszystkim na pracy sita z ostrzami.

Działanie sokowirówki

Sok jest klarowny, pozbawiony miąższu, należy jednak pamiętać, by spożyć go bezpośrednio po wyciśnięciu – wówczas zachowuje wszystkie wartości odżywcze, natomiast wraz z czasem ulega napowietrzeniu, co automatycznie oznacza utratę wielu cennych witamin i minerałów.

Należy pamiętać, że w sokowirówkach nie można wyciskać niektórych owoców, m.in. malin, jeżyn i jagód, a także warzyw liściastych.

Zaletą sokowirówek jest możliwość przygotowania sporej ilości soku w krótkim czasie, urządzenia te są jednak kłopotliwe w czyszczeniu.

Charakterystyka wyciskarki

Kolejną propozycją są wolnoobrotowe wyciskarki do soku, które pracują wolniej, aczkolwiek zapewniają optymalną ilość soku pozyskanego z owoców. Sok uzyskany za pomocą wyciskarki do owoców zawiera kawałki miąższu, a tym samym nie jest klarowny, nie powoduje on jednak napowietrzenia napoju, dzięki czemu sok zachowuje naturalne właściwości – wyjątek stanowią w tym przypadku wyłącznie wyciskarki jednoślimakowe, wyposażone w ostrza.

Świeżo wyciskane soki

Sok uzyskany za pomocą wyciskarki można przez kilka dni przechowywać w lodówce bez obawy o utratę wartości odżywczych, dostępne są także wyciskarki z funkcją jonizowania, co automatycznie wydłuża czas przydatności soku do spożycia. Urządzenia te pozwalają także na homogenizację soku, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie smacznego musu.

Wyciskarki do soku dzielą się na manualne i elektryczne.

Ostatnim rozwiązaniem są wyciskarki do cytrusów. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest sitko ze stożkiem, do którego należy przyłożyć połowę owocu. Dostępne są modele manualne i automatyczne. Należy pamiętać, że wyciskarki do cytrusów są przeznaczone wyłącznie do wyciskania soku z owoców cytrusowych.

Funkcjonalność i moc

Wybierając którekolwiek urządzenie – sokowirówkę lub dowolną wyciskarkę – należy zwrócić uwagę na jej obudowę oraz funkcjonalność. Ważne jest także to, aby wybrać urządzenie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Ważnym elementem jest pojemnik na sok – najlepiej, aby był przezroczysty, ułatwi to sprawdzanie klarowności soku. Warto także zwrócić uwagą na to,czy wybrane urządzenie można myć w zmywarce.

Kolejną kwestią jest moc, od której w znaczny sposób zależy wydajność urządzenia produkującego świeże soki. Zasadniczo im wyższa moc tym lepiej – przygotowanie pełnowartościowego soku trwa krócej.

Story Page